Výběr bazénové firmy a jak nenaletět II. díl

V prvním dílu jsme si rozebrali problémy financování stavby bazénu v rámci celého rodinného domu.

Soukromý bazén

Vnitřní bazén z těžké fólie

Pokud máte v plánu stavět rodinný dům rychle, tak pravděpodobně budete hledat většinu dodavatelů současně a zde hrozí riziko, že z nezkušenosti podepíšete smlouvu o dílo bez starostí.

Starosti přijdou např. ve chvíli, kdy se jednotlivé dodavatelské firmy budou dohadovat, kdo co má vlastně na starosti, co kdo má v ceně svého rozpočtu a začnete zjišťovat, že mnoho rozpočtů a smluv o dílo nemá přesnou specifikaci ceny materiálu a ceny. Leckterá firma totiž již předem počítá s vícepracemi, případně s přehozením zodpovědnosti nějaké služby na jiného dodavatele a řeknou Vám „to v ceně a rozpočtu nebylo“.

Pokud již nějaké zkušenosti s dodavateli máte, tak pro Vás nebude asi problém si vybrat i dodavatele na vnitřní nebo venkovní bazén. Protože bazénový obor je pro většinu lidí velkou neznámou co se týká výběru typu bazénu a jeho ceny, uvádíme opět pár rad jak si dát pozor při výběru dodavatele pro stavbu Vašeho bazénu.

Jak poptat montáž bazénu:

  1. neposílejte nabídku desítkám bazénových firem a zvláště pak jako hromadný mail a ani skrytou kopií. Většina firem to vyhodnotí jako „ztrátu času“ v záplavě konkurence a dají přednost „reálnějšímu zákazníkovi“, případně Vám nastřelí vysokou cenu od boku.
  2. nenechávejte si dělat mnoho variant, důsledek může být stejný jako v bodě 1). Pokud chcete mít přehled, tak si nechte udělat 2 varianty a ty si nechte později zpřesnit.
  3. nenechávejte si navrhovat bazén s mnoha doplňky a příslušenstvím bazénů, přestože již předem víte, že to nebudete chtít. Mnoho firem a živnostníků zvláště menších to může odradit, protože nejsou zvyklí montovat na „klíč“. Mimochodem stavba „na klíč“, tedy od jednoho dodavatele bývá o dosti dražší. Naopak menší živnostník Vám může bazén postavit kvalitně, za dobrou cenu, ale protože má strach z velké zakázky, tak stavbu z nějakého vymyšleného důvodu odmítne.
  4. vyberte si firmu vždy z regionu stavby, rozumný dodavatel raději vezme zakázku z regionu do 50 km. Také předejdete problémům při reklamacích, údržbě apod.
  5. odhadněte v jaké cenové kategorii jako zákazník jste. Pokud chcete hodně šetřit, tak zkuste oslovit spíše živnostníky a menší rodinné firmy. Naopak pokud chcete stavbu domu a bazénu na klíč, obracejte se spíše na větší firmy v regionu.
  6. nevybírejte jen podle ceny na konci rozpočtu, ale srovnejte si nabídky podle materiálu.
  7. firmu vždy navštivte, poptejte se na nějaké maličkosti, všímejte si jak se chovají ostatní zaměstnanci při telefonování, zeptejte se na realizace, prohlédněte si fotky, zavolejte si na firmu jako jiný zákazník s nějakým jiným problémem a pozorujte jestli mají snahu poradit zdarma.
  8. dejte přednost doporučeného dodavatele bazénů, např. od Vašeho známého, souseda apod.
  9. nežádejte slevu na stavbu bazénu předem než obdržíte nabídku. Nešvarem dnešní doby je cenu uměle navýšit, aby se tam vlezla případná poskytnutá sleva nebo akce.
  10. při porovnávání cen srovnejte jednotlivé části díla a nebojte se předložit konkurenční nabídku jiné bazénové firmy. Vysvětlete že nejde o jen o cenu, ale o vytipování nejvhodnější technologie bazénů.

 

Powered by pes502

, , , , , , , , ,